اخبار

برگزاری جلسه کمیته دانشگاهی بررسی علل مرگ مادر باردار در معاونت درمان

برگزاری جلسه کمیته دانشگاهی بررسی علل مرگ مادر باردار در معاونت درمان
با حضور رئیس گروه مادر، نوزاد و مامایی معاونت درمان دانشگاه، کمیته دانشگاهی بررسی علل مرگ مرگ مادر باردار در مراکز تحت پوشش دانشگاه، برگزار شد.

این جلسه روز چهارشنبه 6 تیرماه 97 با حضور دکتر عباسی مدیر نظارت و اعتبار بخشی معاونت درمان دانشگاه، دکتر تهرانیان رئیس گروه مادر،نوزاد و مامایی، دکتر آل یاسین مدیر گروه زنان دانشگاه، متخصصین گروه زنان و زایمان، تعدادی از اعضا هیئت علمی گروه های تخصصی بیهوشی، عفونی، روماتولوژی، هماتولوژی، قلب و عروق، جراح عمومی، پزشکی قانونی، مسئول ستاد هدایت دانشگاه، کارشناسان گروه مامایی معاونت درمان و کارشناسان معاونت بهداشت برگزار شد.
ابتدا دکتر تهرانیان رییس گروه مادر، نوزاد و مامایی معاونت درمان دانشگاه، طبق دستورجلسه،گزارش سه مورد مرگ مادر اخیر در بیمارستان های دانشگاهی تحت پوشش را ارائه و درخصوص اقدامات درمانی انجام شده توضیحاتی داد.
دکتر آل یاسین مدیر گروه زنان دانشگاه گفت: انجام کار تیمی در زمان مناسب در Management مادران پرخطر، تشخیص و درمان به موقع و ممانعت از درخواست مشاوره های بی مورد از اولویت  های سیستم های درمانی در کاهش مرگ و میر مادران است.         

                                                                                                                                             
دکتر اسفندبد فوق تخصص هماتولوژی دانشگاه، با اشاره به اینکه AML، از اورژانس های درمانی بدخیمی های خونی است متذکر شد بلافاصله پس از تشخیص صرف نظر از سن بارداری، درمان باید شروع شود. وی گفت: متأسفانه گاها ارزیابی بیماران توسط پزشکان متفاوت با تخصص های گوناگون سبب تاخیر در تشخیص و بعضا عدم تشخیص می شود.  وی بر ضرورت وجود Critical care team management و ارزیابی گروهی بیمار توسط این تیم به منظور تشخیص سریع و درمان بهینه در مواجهه با مادر پرخطر تاکید کرد.
دکتر بهنوش نماینده پزشک قانونی دانشگاه نیز بر ضرورت عدم اخذ رضایت شخصی در موارد اورژانس و در زمان وجود خطر جانی برای مادر و همچنین انجام اقدامات درمانی موثر علی رغم مخالفت بیمار و همراهان وی تاکید کرد.
در ادامه اساتید و اعضای هیئت علمی حاضر در این جلسه نظرات خود را در مورد پرونده های مذکور اعلام و علل منجر به مرگ مادر پرخطر مطروحه را بررسی کردند. همچنین مداخلاتی را در راستای کاهش مورتالیتی و موربیدیتی مادران، جهت ابلاغ و اجرا در بیمارستان های  تحت پوشش مصوب کردند.
خبر: باهو

روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران
۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۸
تعداد کلیک: ۱۸۴

اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به معاونت درمان دانشگاه تهران می‌باشد.