اخبار

برگزاری جلسه کارگروه بهبود نظام مدیریت خدمات درمانی در مراکز بیمارستانی

برگزاری جلسه کارگروه بهبود نظام مدیریت خدمات درمانی در مراکز بیمارستانی
با حضور دکتر مهدی رضایی جلسه کارگروه بهبود نظام مدیریت خدمات درمانی در بیمارستان ها با موضوع ساماندهی کارگروه های اجرایی این برنامه در سالن اجتماعات معاونت درمان دانشگاه برگزار شد.

گالری عکس

این جلسه روز سه شنبه 8 خرداد 97 در سالن اجتماعات معاونت درمان برگزار شد و در آن دکتر رضایی معاون درمان، دکتر ابوالحسنی مشاور رییس دانشگاه، دکتر صادق نیت رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، دکتر نمازی مدیر منابع انسانی دنشگاه، مهندس مکری مدیر دفتر فنی دانشگاه و سایر اعضای کارگروه حضور داشتند.
دکتر رضایی معاون درمان دانشگاه استفاده از خرد جمعی را در پیشبرد برنامه های راهبردی معاونت درمان امری مهم و ضروری خواند و گفت: همه ما اینجا هستیم تا بهترین تصمیم را بگیریم. هدف این است که در شش ماه اول سال جاری در این شش کارگروه برنامه عملیاتی با همفکری، مطالعه و بازدیدهای میدانی به یک اتفاق نظر جمعی برسیم و نتایج حاصله از جلسات کارگروه ها را به صورت پیشنهادات قابل اجرا در سطح دانشگاه طرح و در قالب پایلوت در بیمارستان هدف به اجرا درآوریم. امیدواریم بتوانیم خروجی اقدامات انجام شده را پس از 2 سال ارزیابی کنیم. دلیل انتخاب مدیران معاونت درمان برای دبیری کارگروه های اصلی برنامه عملیاتی این معاونت، تنها تسهیل امور بوده است.
وی همچنین ضمن تشکر از همه اعضا به ویژه از حضور دکتر ابوالحسنی قدردانی کرد و افزود: قطعا حضور ایشان با توجه به سوابق علمی، تجربی و مطالعاتی که در خصوص نحوه اداره بیمارستان ها انجام داده اند می تواند در این زمینه راهگشا باشد.  
دکتر ابوالحسنی نیز در خصوص نحوه اداره بیمارستان ها گفت: وقتی بیمارستان را بهعنوان یک واحد مستقل ببینیم دیگر نیاز نیست برای انجام تمامی امور اجازه بگیرد. البته باید گفت در موارد حاکمیتی وسیاست گذاری های کلان مثلا در کاهش یا افزایش خدمات، بیمارستان نمی تواند که خودش تصمیم بگیرد. ما به شرط تعریف استانداردهای منطقی و آموزش و ارتقای افراد می توانیم نظامی طراحی کنیم که بر اساس آن بیمارستان ها مورد ارزیابی قرار گیرند. و این که از کجا شروع کنیم به پیشنهاد من باید از جایی مثل اورژانس شروع کرد که نتایج ملموس و علنی داشته باشد.
وی با اشاره به مطالعه ای که بر نحوه اداره بیمارستان های آموزشی دانشگاه انجام داده بود گفت: اگر چه دست اندرکاران بیمارستان ها یکی از مشکلات خود را عدم اختیار می دانستند ولی در ادامه تحقیقات به این نتیجه رسیدم که مشکلات موجود در اداره بیمارستان ها از عدم اختیار نیست بلکه ناشی از نبود مهارت و عزم جدی برای حل مساله است. در اداره بیمارستان های از سبک ها و مدل های مختلفی استفاده می شود که همه آن ها می تواند موفق باشد به شرط آن که الزامات آن ها فراهم شود.
دکتر وسکویی مدیر امور پرستاری دانشگاه و دبیر کارگروه گفت: در ذیل راهبرد سوم از برنامه های عملیاتی معاونت درمان تحت عنوان بهبود نظام مدیریت خدمات درمانی در مراکز بیمارستانی، برنامه هایی با عناوین: برنامه مدلسازی نحوه اداره بیمارستان ها، برنامه مدلسازی تامین و تخصیص مالی بیمارستان ها، برنامه مدلسازی نظام پرداخت به ارائه دهندگان خدمت، بهبود مدیریت خرید و نگهداشت تجهیزات پزشکی سرمایه ای، ارتقای زنجیره تامین خدمات آزمایشگاهی، افزایش جذب منابع خیرین سلامت با همکاری معاونت اجتماعی، ارتقای بهره وری سرمایه انسانی بیمارستان، ارتقای بهره وری فضای فیزیکی، ارتقای توان علمی و عملی مدیران ارشد بیمارستانی، استخراج شد. که در این نشست در خصوص ساماندهی این زیرکارگروه ها و تقسیم اعضا تصمیم گیری شد.
توضیح آن که: در پایان این جلسه دکتر رضایی از مسئولین زیر گروه های تعریف شده خواست تا نتایج جلسات خود را برای تصمیم گیری نهایی در جلسات کارگروه اصلی با هماهنگی دکتر وسکویی دبیر کارگروه مطرح کنند.

عکس و خبر: باهو

روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه
۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۲۶
تعداد کلیک: ۱۲۹

اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به معاونت درمان دانشگاه تهران می‌باشد.